17.10 | 19:00 | Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję | reż. Mateusz Pakuła

17.10 | g. 19.00 | Hala WSG | KUP BILET

Teatr Łaźnia Nowa | Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

adaptacja i reżyseria Mateusz Pakuła

scenografia i kostiumy Justyna Elminowska

muzyka Zuzanna Skolias-Pakuła, Antonis Skolias, Marcin Pakuła

partie wokalne Zuzanna Skolias-Pakuła

reżyseria światła Paulina Góral

asystent reżyserki światła Maciej Kaszyński

wideo Olga Balowska

inspicjentka Katarzyna Białooka

 

występują Andrzej Plata, Wojciech Niemczyk, Jan Jurkowski, Szymon Mysłakowski, Marcin Pakuła

 

Jeśli choć raz wyliście z bezsilności, lekarz zwracał się do Was w trzeciej osobie, a ksiądz powtarzał Wam, że cierpienie uszlachetnia, nie możecie przegapić tego spektaklu!

„Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” to adaptacja głośnej książki Mateusza Pakuły, dramatopisarza, dramaturga i reżysera teatralnego, znanego łaźniowym widzom z takich spektakli jak „Lem vs. P. K. Dick”, „Pluton p-Brane” i „Wieloryb the Globe”. To osobista opowieść o procesie umierania jego ojca, który chorował na raka trzustki, ale też historia bezradności i wściekłości na instytucje państwa, służbę zdrowia i Kościół, które zadają chorym dodatkowe cierpienia. „Współumieranie”, o którym napisał Mateusz Pakuła, nie jest jednostkowym doświadczeniem. Z bezradnością, wściekłością i gniewem mierzą się tysiące ludzi w całej Polsce, którzy nie mogą decydować o własnym losie, a ich bliskim ogranicza się prawa. To krzyk o eutanazję w chwilach przekraczania granic cierpienia. Ale myli się ten, kto myśli, że zobaczy na scenie smutną opowieść, bo w spektaklu nie zabraknie groteski i komizmu, tak bliskich wszystkim spektaklom Pakuły.

Na scenie zobaczymy Jana Jurkowskiego, znanego ze spektaklu „Lem vs. P. K. Dick”, a szerzej z Grupy Filmowej Darwin, Andrzeja Platę, Wojciecha Niemczyka, Szymona Mysłakowskiego oraz Marcina Pakułę, brata autora książki i reżysera, do którego będzie należało ostatnie słowo.

 

Spektakl zdobył Grand Prix 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

ENG

HOW I DIDN’T KILL MY FATHER AND HOW MUCH I REGRET THIS | MATEUSZ PAKUŁA

17.10 | 7 p.m. | Hala WSG

Teatr Łaźnia Nowa | Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

adapted and directed by Mateusz Pakuła

scenography i costumes Justyna Elminowska

music Zuzanna Skolias-Pakuła, Antonis Skolias, Marcin Pakuła

vocals Zuzanna Skolias-Pakuła

lights director Paulina Góral

lights director’s assistant Maciej Kaszyński

video Olga Balowska

stage management Katarzyna Białooka

 

cast Andrzej Plata, Wojciech Niemczyk, Jan Jurkowski, Szymon Mysłakowski, Marcin Pakuła

 

„How I didn’t kill my father and how much I regret this” is an adaptation of the renowned book by Mateusz Pakuła, a playwright, dramaturgist and theater director. It is a personal story about the dying process of his father, who suffered from pancreatic cancer, but also a story of helplessness and anger at the institutions of the state, the health service and the Church, which inflict additional suffering on the sick people.

On stage we will see Jan Jurkowski, known from the play „Lem versus P.K. Dick”, and more broadly from the Grupa Filmowa Darwin, Andrzej Plata, Wojciech Niemczyk, Szymon Mysłakowski and Marcin Pakuła, brother of the author of the book and director of the performance.

The performance won the Grand Prix of the 29. OKnWPSW.