AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy
Konkurs dramaturgiczny AURORA organizowany jest od 2021 roku w ramach Festiwalu Prapremier. Został on powołany z okazji jego jubileuszowej 20. edycji. Konkurs kierowany jest do dramatopisarzy i dramatopisarek z krajów Centralnej i Wschodniej Europy, Bałkanów, Kaukazu i Azji Centralnej (pełen wykaz krajów dopuszczonych do konkursu znajduje się w regulaminie). AURORA – Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy przyznawana jest za wybitny dramat współczesny. Naszą intencją jest poszukiwanie nowych języków, estetyk i kierunków rozwoju współczesnego teatru.
Aurora to z jednej strony symbol zorzy polarnej, świtu i odnowy, z drugiej zaś to symbol zmian – idee bliskie Teatrowi Polskiemu.
Wierzymy, że dziś, po ponad 30. latach od transformacji ustrojowej, Polska może stać się swoistym centrum współczesnego dramatu i teatru, platformą pomiędzy wschodem i zachodem. Kraje AURORY łączy przede wszystkim wspólne doświadczenie historyczne, ale też ekonomiczne i emancypacyjne. Wspólnota przemian ustrojowych i społecznych daje szansę na wypracowanie nowych języków, narracji i estetyk, które w sposób różnorodny i pełny mogą stać się ważnym głosem w budowaniu tożsamości regionu. Dziś szeroko rozumiany “Wschód” jest obszarem, na którym wyraźnie i wielopłaszczyznowo dokonuje się proces dekolonizacji, zmiany perspektyw, wektorów i sposobów postrzegania. Narodowe racje, tradycje, często wzajemnie wykluczające się idee, pytania o kondycję człowieka, narodowość, przynależność, prawdę historyczną i społeczną są wciąż żywe i stają się tematem dla twórców i twórczyń teatralnych, w szczególności zaś dla dramatopisarek i dramatopisarzy.
Dialog i wymiana doświadczeń – także tych najbardziej bolesnych i współczesnych, a także tych, których nie poddano jeszcze dyskursom, są dla nas przyczynkiem do budowania wspólnoty i przyglądania się globalnym zmianom.
Do pierwszej edycji konkursu zgłoszono 288 sztuk z 16 krajów. Kapituła pod przewodnictwem Swiatłany Aleksijewicz przyznała nagrodę główną Mikicie Ilyinchykowi za sztukę „Dark Room”.
W 2022 roku warunki formalne konkursu spełniło 195 utworów z 15 krajów. 29 października 2022 roku Kapituła pod przewodnictwem Agnieszki Holland postanowiła przyznać nagrodę główną Elise Wilk za sztukę „Zniknięcia”.
W 2023 roku do konkursu zakwalifikowane zostało 257 tekstów 17 krajów. Kapituła konkursowa, której przewodniczył Krzysztof Warlikowski, spośród 5 finałowych tekstów wyłoniła zwycięzcę: Danilo Brakočevicia z Serbii. Otrzymał on AURORĘ. Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy w wysokości 50.000 zł za tekst „Odporność szkła hartowanego”.