19.10 | 20:30 | TEATR WOJNY rozmowa Mai Kleczewskiej i Zheni Doliak

19.10 | g. 20.30 | mała scena TPB

prowadzenie Zhenia Doliak

W tym roku w ramach kolejnej edycji Festiwalu Prapremier badamy i rozpoznajemy pola, na których współczesny teatr toczy walkę. Jednak zdarzają się okoliczności, które sprawiają, że niebezpieczną walką jest już samo tworzenie teatru.

W maju bieżącego roku polska reżyserka teatralna, laureatka wielu najważniejszych krajowych i europejskich nagród wyreżyserowała “Dziady” Adama Mickiewicza w Narodowym Akademickim Teatrze Dramatycznym im. Iwana Franki w Iwano-Frankiwsku. O tej produkcji, która wydarzyła się wobec trwającej w Ukrainie wojny, a próby przerywane były kolejnymi alarmami bombowymi rozmawiać z reżyserką będzie Zhenia Doliak, aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Wstępem do rozmowy będzie projekcja fragmentów nagrania spektaklu.

Maja Kleczewska

Studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w Akademii Teatralnej w Warszawie, gdzie obecnie pracuje jako wykładowca na kierunku reżyserii.
Jest absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, debiutowała spektaklem „Jordan” A. Reynolds and M. Buffini w 2001 roku w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Zawodowo związana z teatrami w Krakowie, Warszawie, Hamburgu, Ljublianie , Poznaniu, Opolu, Bydgoszczy, Wałbrzychu.
Jej spektakle były pokazywane na festiwalach w Wenecji („Wściekłość” Jelinek), Paryżu („Sen nocy letniej” Szekspira) , Londynie („Makbet” Szekspira) , Berlinie („Sen nocy letniej” Szekspira), Tibilisi („Zmierzch bogów” wg scenariusza L. Viscontiego), Seulu („Makbet” Szekspira), Madrycie („Pod presją” wg scenariusza J. Cassavetesa) , Nitrze („Woyzeck” A. Buchnera), Moskwie („Babel” Jelinek), Sankt Petersburg („Fedra” wg własnego scenariusza).
Dwukrotna laureatka nagrody Laur Konrada na festiwalu Interpretacje w Katowicach ( za spektakle „Woyzeck” Buchnera i „Dybuk” Anskiego) Trzykrotna laureatka nagrody Olśnienia Onetu (za „Hamleta” Szekspira, „Pod presją” wg J. Cassavetesa, „Dziady” Mickiewicza) Laureatka Paszportu Polityki (2006). Otrzymała również Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013), Nagrodę Srebrny Lew na Biennale di Venezia (2017), Nagrodę miesięcznika Teatr im. K. Swinarskiego (2018) oraz Grand Prix Festiwalu Boska Komedia (2018).

Zhenia Doliak

Ukraińska aktorka, absolwentka Narodowego Uniwersytetu Teatru, Filmu i Telewizji I.K. Karpenko-Kary w Kijowie. W latach 2020-2022 aktorka Ukraińskiego Akademickiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego im. Wasyla S. Wasylki w Odessie. Występowała m.in. w spektaklu „Demony” na podstawie sztuki Natalii Worożbyt (Lidka), inscenizacji powieści Horace’a McCoya „Czyż nie dobija się koni?” (Ruby), „Pippi Pończoszanka” w inscenizacji Leny Laguszonkowej (Pippi), czy w „Jarmarku soroczyńskim” na podstawie Mikołaja Gogola w reżyserii Konstantina Pivovarova. Od 2022 roku aktorka Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, gdzie można ją zobaczyć w “Ameryce” Julii Holewińskiej, “Komediantce” w reżyserii Anity Sokołowskiej i “Stelli Walsh. Najszybszej osobie świata” Anny Mazurek w reżyserii Jana Jelińskiego.