Ludzie

JULIA HOLEWIŃSKA / KURATORKA FESTIWALU PRAPREMIER

Zastępczyni dyrektora ds. programowych Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Dramatopisarka i dramaturżka. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej, obecnie wykładowczyni tej uczelni. Autorka następujących dramatów: Katyń. Teoria barw, Turyści, Granice, Kalkstein/Czarne Słońce, Good Night Cowboy, Dolce Vita, Krzywicka/krew, Ziemia niczyja, Ciała obce, Rewolucja balonowa, 12/70, Muzykant, Zina, Wodewil. Jest także autorką sztuk dla dzieci – Skarpety i papiloty i Akademia Pani Beksy. Jej sztuki przetłumaczone zostały na angielski, rosyjski, niemiecki, hiszpański, rumuński, włoski, czeski, japoński, ukraiński, słowacki, szwedzki i kataloński. Jest czterokrotną stypendystką Ministerstwa Kultury, laureatką programu „Młoda Polska”, stypendystką Rządu Francuskiego, stypendystką Miasta Stołecznego Warszawy. W 2010 roku za sztukę Ciała obce otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, w 2012 roku ta sama sztuka znalazła się w finale konkursu Stückemarkt, zaś słuchowisko na podstawie Ciał obcych zdobyło brązowy medal w konkursie Prix Europa. W 2019 roku wyreżyserowała spektakl Hiroshima/Love w Biennale Warszawa.

WOJCIECH FARUGA / KURATOR FESTIWALU PRAPREMIER

Studiował na wydziale reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie, a także w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Asystował Annie Augustynowicz przy pracy nad spektaklem „Miarka za miarkę” w Teatrze Powszechnym w Warszawie. W ramach projektu „Odkryte/Zakryte” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie zrealizował akcję performatywną „Kniaź Patiomkin. Siedem snów Schmidta o rewolucji” na podstawie dramatu Tadeusza Micińskiego. W latach 2010-2016 był współscenarzystą wydarzeń w ramach akcji „Wyłącz system”, organizowanej przez Dom Spotkań z Historią (zrealizował m.in. autorskie projekty „Radiostacja” i „Tele-le-wizor”). Jest współautorem jednego z odcinków serialu teatralnego „XIX-XXI Powrót do przyszłości”, zrealizowanego na otwarcie Centrum Nauki Kopernik. Współtworzył zwycięską koncepcję ekspozycyjna Muzeum Katyńskiego. Napisał scenariusze i wyreżyserował wielokrotnie prezentowane na międzynarodowych festiwalach spektakle „Carson City” i „San Fernando Valley”, zrealizowane w ramach kolektywu teatralnego 52°43’N19°42’E PROJECT. W 2012 roku na 11. Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy zdobył nagrodę za wyreżyserowany przez siebie spektakl „Wszyscy święci” Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Od lutego tego roku jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK. W 2013 roku na 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej został uhonorowany wyróżnieniem zespołowym dla realizatorów przedstawienia „Betlejem polskie” z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Był dyrektorem artystycznym Światowego Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ, który odbył się w Warszawie w maju 2014 roku. Wyreżyserował między innymi spektakle „W środku słońca gromadzi się popiół” w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, „Trędowata. Melodramat” i „Maria Antonina. Ślad królowej” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, „Królowa Margot. Wojna skończy się kiedyś” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, „Balladyna. Kwiaty ciebie nie obronią” w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, „Lalka. Najlepsze przed nam” i „Mewa” w Teatrze Powszechnym w Warszawie „Antoniusz i Kleopatra” w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi, “Spowiedź motyla” w Teatrze Ateneum w Warszawie, „Nieważkość” w Teatrze Nowym w Krakowie oraz „Rosemary” w Teatrze Śląskim. W 2016 roku wyreżyserował w Kote Marjanishvili State Drama Theatre w Tbilisi spektakl „Prawy, lewy na obcasie” na podstawie tekstu Pilgrima / Majewskiego, który otworzył Tbilisi International Festival of
Theatre. Wyreżyserowany przez niego spektakl teatru telewizji „Walentyna” został uhonorowany nagrodą „Platinium Remi Award” podczas 48. Międzynarodowego Festiwalu WORLDFEST w Houston w Teksasie. W 2019 roku wyreżyserował spektakl na podstawie cyklu filmowego „Dekalog” wg scenariusza Krzysztofa Piesiewicza i Krzysztofa Kieślowskiego w Royal District Theatre w Tbilisi, a w roku 2020 przedstawienie “Matka Joanna od Aniołów” w Teatrze Narodowym w Warszawie. Od 1 listopada dyrektor Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

KAROLINA LIPIŃSKA / PRODUCENTKA FESTIWALU PRAPREMIER

Ukończyła Wiedzę o Teatrze na Uniwersytecie Gdańskim oraz Komunikację Wizerunkową na specjalizacji Public Relations oraz Communication Design na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 15 lat związana jest z międzynarodowym konkursem Odyseja Umysłu – jako uczestnik, trener, sędzia. Od 2014 roku współpracowała z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, działając przy takich wydarzeniach, jak Pierwsze Publiczne Otwarcie Dachu, Otwarcie Teatru, Festiwal Szekspirowski, czy wizyta TRH Księcia Williama i Księżnej Kate. W latach 2016 – 2021 Asystentka Dyrekcji GTS. W latach 2019 – 2022 Specjalistka w Dziale Komunikacji i Marketingu GTS. Od kwietnia br. Kierowniczka Literacka w Teatrze Polskim im. H. Konieczki w Bydgoszczy.