24.10 | 19:00 | PIĘĆ PIEŚNI POLESIA | szkic sceniczny

24.10 | poniedziałek | g. 19.00 | Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, sala audiowizualna (ul. Gdańska 4)

reżyseria Jakub Skrzywanek
autor Luda Tymoshenko
przekład z ukraińskiego na polski Agnieszka Sowińska
przekład z ukraińskiego na angielski translation by Nina Murray, Funded by the British Council and organized by the Ukrainian Institute’s 'Transmission.UA Drama on the Move initiative’, with support from Birkbeck Centre for Contemporary Theatre and the Royal Court Theatre

asystent reżysera Jakub Ulewicz

występują Paweł L. Gilewski, Jewhenija Nepytaliuk, Katarzyna Pawłowska, Michalina Rodak, Michał Surówka, Jakub Ulewicz, Małgorzata Witkowska

Dramat składa się z pięciu krótkich opowiadań mających jeden wspólny mianownik – terytorium północnego Polesia – i rozgrywających się między 1940 do 2020 rokiem.

Pierwsza powieść – „Baba Makbet z Hładkowyczi” – opowiada o dramacie rozgrywającym się w poleskiej rodzinie w 1918 roku, o którym dowiadujemy się z mającej miejsce w 1940 roku rozmowy między Agafią i Adamem na ich własnym wiejskim podwórku. Należący do pary staruszków pies został otruty, a oni spierają się o to, gdzie go zakopać.

Druga powieść – „Kurtka i Zegarek” – rozgrywa się w więzieniu w 1959 roku. Młody mężczyzna jest oskarżony o zuchwałe zamordowanie absolwenta za szwajcarski zegarek i kurtkę. Podejrzany zaprzecza wszystkim oskarżeniom, ale nikt mu nie wierzy, ponieważ nie jest miejscowy.

Trzecia powieść – „Dzień Czołgisty” – rozgrywa się w publicznej łaźni w 1973 roku. Zmęczone staruszki mydląc sobie plecy, rozmawiają o tragicznym wydarzeniu, które miało miejsce w mieście w Dniu Czołgisty. Dowódca łączności, podpułkownik Armii Radzieckiej, strzelił sobie w głowę na oczach swojej młodej i pięknej żony, osierocając dwójkę dzieci.

Czwarta powieść – „Oksanka” – przenosi widza do roku 1997, do opuszczonych koszarów. Dwoje nastolatków, Andriy i Oksana, organizują samouprowadzenie Oksany, aby wyłudzić okup od jej rodziców – bogatych oficerów. Wszystko jednak idzie nie tak.

Piąta powieść – „Odwiedziny u Golovykhi” – rozgrywa się w naszych czasach (rok 2020). Do wiejskiego sklepu pośrodku niczego, gdzie nie ma nawet zasięgu, wchodzą dwie miłe i skromne dziewczyny z zarzuconymi na ramiona torbami – chcą napić się porannej kawy. Właścicielka sklepu – Golovykha – poza kawą, pozostawia gościniom do zjedzenia zupę gryczaną, a do napicia – swoją własną księżycówkę. Jest jednak podejrzliwa, wiedząc, że w okolicy nielegalnie wydobywa się bursztyn i beryl. Dziewczęta nie zdają testu „wykrywacza kłamstw” Golovykhi, za co grozi im stanie się posiłkiem dla świń.

Po wydarzeniu zapraszamy na spotkanie i panel dyskusyjny z twórczyniami oraz twórcami, które poprowadzi Tomasz Domagała oraz Katarzyna Janowska.

o autorce

LUDA TYMOSHENKO

jest urodzoną w 1978 r. w Północnym Kazachstanie i mieszkającą w Kijowie dramatopisarką, scenarzystką oraz wykładowczynią uniwersytecką. W 2000 roku ukończyła studia filozoficzne na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki.

W 2004 roku obroniła pracę doktorską na temat „Socjoepistemologicznej natury współczesnego mitotwórstwa”, a w 2014 roku ukończyła swoją rozprawę doktorską „Kształtowanie się elity politycznej i menedżerskiej w Ukrainie”. Luda Tymoszenko pracuje jako wykładowczyni socjologii i nauk politycznych na Narodowym Uniwersytecie Biozasobów i Zarządzania Naturą Ukrainy. W 2013 roku zaczęła pisać scenariusze i dramaty, a także rysować.

Jej sztuki były wielokrotnie nominowane na różnych festiwalach w Ukrainie, m.in. Current Play Week i Topical Play Week, dramat „Pięć pieśni Polesia” (2021) otrzymał Grand Prix w konkursie July Honey, wygrał konkurs Instytutu Ukraińskiego Drama on the move, a także znalazł się
na finałowej liście laureatów w konkursie dramatycznym DRAMA UA.

W 2016 roku prace artystyczne Ludy zostały wystawione w Galerii Sztuki Plac Czerwony w Tbilisi w Gruzji.

Obecnie współpracuje z reżyserem A. Nepitalyukiem nad krótkometrażowym filmem „Golden Leggings”.