Zakończył się nabór do II edycji AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy

W tym roku do konkursu AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy zgłoszonych zostało 195 utworów spełniających wymogi regulaminowe. Finalistów poznamy pod koniec czerwca, a laureatkę i laureata – podczas XXI edycji Festiwalu Prapremier, który odbędzie się w Teatrze Polskim w Bydgoszczy pod koniec października.

aurora

Nabór tekstów w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim bądź angielskim trwał do 15 maja. Wśród nadesłanych utworów znalazło się 107 dramatów w języku polskim, 33 w języku ukraińskim, 33 w języku rosyjskim i 22 w języku angielskim. Ich autorki i autorzy reprezentują aż 15 krajów – Serbię, Macedonię, Rumunię, Finlandię, Chorwację, Ukrainę, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnię i Hercegowinę, Litwę, Kosowo, Kazachstan, Kirgistan, Gruzję oraz Polskę.

To kolejna – druga już – edycja konkursu, którego celem nadrzędnym jest odnalezienie nowego języka, formy, estetyki, idei i problematyki obecnej w najnowszych tekstach dramatycznych. AURORA ma stanowić formę odzyskania wystawionych jednokrotnie tekstów współczesnych, szeroko pomijanych przez twórców oraz innych tekstów kultury, które nie są popularne w dyskursie teatralnym.

nagroda AURORAW pierwszym etapie konkursu czteroosobowe jury wybierze 5 finałowych tekstów, które poznamy w czerwcu.

Następnie – w kolejnym etapie – pięcioosobowa Kapituła wyłoni zwycięski tekst i przyzna AURORĘ – Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy w wysokości 50.000 zł.

Finałowe teksty zostaną zaprezentowane w formie szkiców scenicznych podczas XXI edycji Festiwalu Prapremier, który będzie miał miejsce Teatrze Polskim w Bydgoszczy od 14 do 29 października.

Gala wręczenia AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy odbędzie się 29 października w Pałacu w Ostromecku.