Przejdź do głównej treści strony

4.12 | NIC O NAS BEZ NAS | pokaz przedpremierowy

godzina:
04.12.2021 19:00 Kup bilet
miejsce: I Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida
reżyseria
Data Tavadze
obsada
scenariusz Davit Gabunia
dramaturgia Julia Holewińska
scenografia i kostiumy Anna Maria Karczmarska
muzyka Nika Pasuri
asystent reżysera, inspicjent Adam Pakieła

występują Paata Inauri, Marian Jaskulski, Salome Maisashvili, Karol Franek Nowiński, Katarzyna Pawłowska, Jerzy Pożarowski, Michalina Rodak, Małgorzata Trofimiuk
teatr / producent
Teatr Polski Bydgoszcz, Royal District Theatre (Tbilisi)

„Człowiek nigdy nie ogląda się na to, co zrobione, ale na to patrzy, co ma przed sobą do zrobienia.“ (fragment scenariusza „Nic o nas bez nas”)

Pracownice tkalni co dwie godziny odchodzą od maszyn i wykonują ćwiczenia fizyczne. Ich ciała muszą pozostać sprawne, by mogły szyć spodnie i sukienki dla całego kraju. Górnik dostaje wypłatę, idzie spłacić długi w sklepie i w banku i czeka na kolejny miesiąc i kolejną wypłatę. Baletnica nie narzeka na to, że zmuszono ją do niemożliwego, bo to przecież była jej decyzja. Kobieta sprzątająca dom cieszy się na swoją jedną przerwą, bo może wypalić papierosa, którego nawet nie potrafi palić.

Spektakl „Nic o nas bez nas” inspirowany dokumentalną twórczością Krzysztofa Kieślowskiego opowiada o niewidzialnej pracy fizycznej ludzi, którzy na co dzień są pomijani, dopóki nie wydarzy się jakaś tragedia, na przykład śmierć w kopalni albo nie dojdzie do strajku. Gruziński reżyser – Data Tavadze – podąża za historiami pojedynczych postaci i śledzi je „czułym okiem” próbując ukazać absurdy zmechanizowanego świata pełnego biurokracji, przemocowej dyscypliny i struktur władzy nie do zniesienia. Jak radzimy sobie z bezsilnością? Jak odnaleźć w sobie sprawczość? Czy można protestować częściej niż co półtora roku? I w końcu co o rzeczywistości można opowiedzieć jeszcze w teatrze?

 

Premiera spektaklu planowana jest na 8 stycznia 2022 roku.