Przejdź do głównej treści strony

6.11 | CUD MNIEMANY, CZYLI KRAKOWIACY I GÓRALE (sprzedaż biletów wkrótce)

godzina:
06.11.2021 19:00 Kup bilet
miejsce: Teatr Polski Bydgoszcz | duża scena
reżyseria
Cezary Tomaszewski
obsada
autor Wojciech Bogusławski
adaptacja i dramaturgia Iga Gańcarczyk, Daria Kubisiak
scenografia i kostiumy Bracia - Agnieszka Klepacka, Maciej Chorąży
muzyka Jan Stefani
aranżacje Tomasz Leszczyński
przygotowanie wokalne Mira Smrek
choreografia Barbara Olech
reżyseria światła Jędrzej Jęcikowski
inspicjent Anna Wójcicka
producent Bartosz Jelonek

występują Lidia Bogaczówna, Ewelina Cassette, Dorota Godzic, Karolina Kazoń, Agnieszka Kościelniak, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Alina Szczegielniak, Mateusz Bieryt, Karol Kubasiewicz, Daniel Malchar, Antoni Milancej, Rafał Szumera, Dominik Stroka, Tomasz Wysocki, Oskar Malinowski (gościnnie), Bożena Zawiślak-Dolny (gościnnie)
teatr / producent
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
kraj
POLSKA

“Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” to opera komiczna we dwóch aktach oryginalnie przez Wojciecha Bogusławskiego napisana z muzyką Jana Stefaniego, a właściwie singspiel, czyli śpiewogra inspirowana Mozartem i jego Uprowadzeniem z Seraju i Czarodziejskim fletem.

Wystawiona po raz pierwszy w 1794 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie, i od tego momentu pojawia się regularnie na polskich scenach i w repertuarze opery narodowej, a przez Leona Schillera okrzyknięta została pierwszą operą narodową. Narodowość tego dzieła opiera się na próbie uchwycenia wiejskiego krajobrazu, na wesołych i rubasznych scenach gdzie Krakowiacy, śpiewając uprawiają ziemie i śpiewając biją się za nią. Miłość, intrygi, konflikt klanów, śpiew i taniec. Brzmi to prawie jak scenariusz na musical country albo polskie West Side Story. Bliższy nam aniżeli wydaje się na pierwszy rzut oka.

W spektaklu wykorzystano fragment sceny z filmu Andy’ego Warhola “Samotni kowboje” oraz cytaty z książek: Michała Rauszera “Bękarty pańszczyzny” i Mony Chollet “Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet”.