Przejdź do głównej treści strony

13.11 | 14.11 | 16.11 | Katyń. Teoria barw

godzina:
13.11.2021 19:00 Kup bilet
14.11.2021 16:00 Kup bilet
16.11.2021 19:00 Kup bilet
miejsce: Teatr Polski Bydgoszcz | mała scena
reżyseria
Wojciech Faruga
obsada
tekst i dramaturgia Julia Holewińska
muzyka Teoniki Rożynek
choreografia Krystian Łysoń
inspicjent Adam Pakieła
występują Paweł L. Gilewski, Damian Kwiatkowski, Katarzyna Pawłowska, Michał Surówka, Małgorzata Trofimiuk, Jakub Ulewicz, Marcin Zawodziński
teatr / producent
Teatr Polski w Bydgoszczy
kraj
Polska

“Katyń. Teoria barw” jest próbą odzyskania historii i zmierzenia się z pamięcią o jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Polski.

Jest to opowieść o egzystencjalnym doświadczeniu więźniów osadzonych w obozach w Ostaszkowie, Starobielsku i Kozielsku.
Punktem wyjścia jest dla twórców życie i twórczość Józefa Czapskiego – polskiego malarza i pisarza, a także historie oficerów pomordowanych w Katyniu oparte na ich pamiętnikach i materiałach archiwalnych.
Jaki kolor ma historia? Czym jest kłamstwo katyńskie i na ilu płaszczyznach jest ono wciąż powielane? Czy w Katyniu zginęli wyłącznie heteroseksualni mężczyźni? Z czym mierzyły się kobiety osadzone w sowieckich obozach? Jak i czy artysta może opowiedzieć o doświadczeniu śmierci i ocalenia?
“Katyń. Teoria barw” jest swoistą paletą, na której kolejne kolory walczą ze sobą o prawdę, miejsce i wagę. Jeden kolor zamazuje drugi tworząc plamy, gubiąc perspektywę czy figuratywność. Nie ma jednego obrazu, tak jak nie ma jednej Historii.
PROGRAM DO SPEKTAKLU