FPP 2020 | Obserwacje – wystawa fotografii Adriana Wykroty

Na wystawie „Obserwacje” zaprezentowany zostanie wybór zdjęć z cyklu „Interferencje”. Fotografie wykonane w okresie 15.03 – 29.03.2020 r. (przykładowy okres zalecanej kwarantanny)  z wykorzystaniem zasady jedna fotografia dziennie. Na zdjęciach znajdują się miejsca zazwyczaj tłoczne, mocno uczęszczane, czy kojarzące się z wolnością lub beztroską zwyczajności. Zdjęcia powstały z zachowaniem wszystkich procedur bezpieczeństwa, obostrzeń i ograniczeń nakładanych na osobę wykonującą loty bezzałogowym statkiem powietrznym oraz restrykcji spowodowanych zagrożeniem epidemicznym.   

 

Wystawa została poszerzona o cykl zdjęć „Festiwal” (wykonanych w Kostrzynie nad Odrą), filmy krótkometrażowe: „Okno” i „Zakrzywiona rzeczywistość”; połączenia zdjęć i krótkiej formy filmowej „To co najważniejsze”, „Nawet wczorajsze bułki smakują lepiej” oraz remiks fotografii „#50twarzy”.

 

Jestem fotografem dokumentalistą, od początku śledziłem rozwój sytuacji  i zastanawiałem się jak można opowiedzieć o tym czasie. Fotografowanie pustych ulic z perspektywy chodnika wydawało mi się niewystarczające – chyba nie potrafię tego robić. Najlepiej czuję się w fotografowaniu ludzi, ich historii. W tym przypadku, w pewnym sensie ze strachu oraz ze zdrowego rozsądku, nie robiłem tego. Postanowiłem poszukać innych metod opowiadania – zdjęcia z drona, krótkie filmy, czy wykorzystanie remiksu fotografii znalezionych w internecie, po części pozwoliło mi zapisać ten czas. (Adrian Wykrota)

 

 

Adrian Wykrota – fotograf, dokumentalista, pomysłodawca i współzałożyciel galerii PIX.HOUSE. Członek ZPAF i kolektywu UNPOSED. Ukończył z wyróżnieniem Instytut Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w czeskiej Opawie oraz kulturoznawstwo – medioznawstwo i filologię angielską. Student studiów doktorskich ITF SU. Stypendysta Ministerstwa Kultury, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i miasta Poznań. Uczestnik warsztatów agencji Magnum Photos w Birmingham i Belfaście. W 2014 roku wybrany jednym z 30 najlepszych na świecie fotografów przed 30 przez Magnum Photos. Zwycięzca i finalista konkursów: IPA, Grand Press Photo, BzWBK Press Photo, Lumix Festival, Leica Street Photo, Fotoreporter Roku. Prezentował swoje prace na  wystawach w Polsce i na świecie. Mieszka w Poznaniu.

 

Planowany termin wystawy: 15.11 – 6.12.2020 r.

Miejsce: Górne Foyer TPB

Kuratorka: Anastazja Hadyna

 

 

Niestety, w związku z najnowszymi obostrzeniami wprowadzonymi przez polski rząd w terminie do 29.11. nie możemy Was zaprosić do udziału na żywo.

15 listopada o g. 14.00 zapraszamy na inaugurację wystawy online z udziałem Adriana Wykroty i kuratorki wystawy Anastazji Hadyny. Link dostępny będzie w wydarzeniu na FB Festiwalu Prapremier.

O kolejnych możliwościach zapoznania się z wystawą będziemy informować na bieżąco w wydarzeniu.

 

OGLĄDAJ NA vod.teatrpolski.pl